"Gaujas manuports Nr. 2" Artūrs Punte

Izstāde

Darba laiks

28.-30.05.

T: 12-18, C: 12-22, P: 12-18

Lokācija

RIXC, Lenču iela 2, Rīga

Atpakaļ ×

Artūra Puntes instalācija balstās antīkajā priekšstatā par mākslu kā dabas reprodukciju. Tā piedāvā unikālu iespēju izdzīvot ainavas skaņu un enerģijas mijiedarbību, kas iegūta plenēru laikā Strenču sonifikācijas stacijā 2024. gada vasarā.

Plenēru ietvaros tika eksperimentēts ar "brīvo enerģiju" skaņas radīšanai, izmantojot gan inovatīvas metodes (150 m gara antena radioviļņu enerģijas savākšanai, metāla stieņi augsnes potenciālu starpībai), gan tradicionālus atjaunojamos resursus (upes straumi, vēju, sauli). Tika veikti arī paplašināti lauka ieraksti, kuros apvienota akustiskā atmosfēra un nesadzirdamās elektriskās svārstības, ko radīja dabas procesi.

Galerijā šie ieraksti pārtop par "ainavas mēroga modeli" – instalāciju, kas atspoguļo plenēra vidi miniatūrā formātā. Mākslīgā upīte, vējš un mainīgs apgaismojums, vadīti ar vides datiem, rada dzīvīgu, dinamiski mainīgu telpu. Ainavas skaņas un datu straumes sintezētās interpretācijas papildina vizuālos efektus – atspīdumus uz galerijas sienām un griestiem. Salīdzinājumam apmeklētājiem pieejams videoieraksts, kas ļauj vērot, kā realitātes izmaiņas ietekmējušas instalāciju.

Manuports darba nosaukumā atsaucas uz arheoloģijas un antropoloģijas jēdzienu, ar kuru apzīmē atradumus, kas savulaik tikuši pārvietoti – manuāli pārcelti no citurienes un nav raksturīgi izrakumu lokācijai. Visbiežāk tas ir kāds skaists gliemežvāks vai akmentiņš, ko senais cilvēks atzina par pietiekami pievilcīgu un interesantu, lai paņemtu līdzi un aiznestu tālu prom no jūras krasta – uz savu dzīves vietu. Līdzīgi darbojas arī šī darba autors – manuāli “pārceļ” veselu dabas stūrīti pilsētas galerijā. Šī instalācija ir otrā “manuportu” sērijā. Pirmais tapa, autoram dodoties kopā ar Gaujas plostniekiem lejup pa straumi 2023. gadā, un tika izstādīts Strenčos tajā pašā gadā.

Izstādes kurators: Raitis Šmits

Par galeriju

RIXC ir jauno mediju kultūras centrs, mākslas galerija un mākslinieku kolektīvs, kas īsteno projektus apvienojot mākslu, zinātni un jaunākās tehnoloģijas.  RIXC darbība ietver mākslinieku rezidenču programmas, mediju mākslas izstādes, inovatīvus mākslas un zinātnes projektus, kā arī ikgadējo RIXC Mākslas un zinātnes festivālu. RIXC rīko ikgadējas konferences un veido starptautiskas izstādes, kuru materiāli un recenzijas tiek publicēti izdevumu sērijā Acoustic Space. Starp nozīmīgākajiem izdevumiem ir Beyond the Hybrid (2024), Green Revisited (2020) un Virtualities and Realities (2019), Renewable Futures (2015), Data Drift (2015) un Techno-Ecologies (2011).